Home #de ce Castigatorii concursului international “Gheorghe Dima” – clarinet si flaut, iulie 2015

Castigatorii concursului international “Gheorghe Dima” – clarinet si flaut, iulie 2015

800
0
SHARE
transilvaniareporter.ro
transilvaniareporter.ro
transilvaniareporter.ro

Intre 5-11 iulie 2015 a avut loc la Cluj – Capitala Europeana a Tineretului in acest an- concursul international “Gheorghe Dima”. Trebuie mentionat faptul ca juriul a fost format din artisti a caror medie de varsta nu a depasit 30 ani. Acest juriu, cel mai tanar din Europa, a audiat peste 121 de tineri talentati la flaut si clarinet. Din juriu au facut parte: Loïc Schneider (Franţa), Seiya Ueno (Japonia), Sébastian Jacot (Elveţia), Alexandra Grot (Rusia), Cristina Bojin (România) la categoria flaut şi pe Shirley Brill (Israel), Valentin Uryupin (Rusia), Tibor Reman (Germania), Spyros Mourikis (Grecia) şi Flavius Trif (România) la cea de clarinet.

Participantii au fost din Polonia, Germania, Roamania, Israel, Italia, Turcia, Coreea de Nord, Taiwan, Franta, Ungaria, Sua, Grecia, Bulgaria, serbia, Rusia, Finlanda, Belgia, Cehia, Brazilia, Japonia, Portugalia, Venezuela, Spania, Slovenia, Elvetia si Columbia.

Inovaţia ediţiei din 2015 a Concursului Internaţional de Muzică „Gheorghe Dima” constă în cursurile de măiestrie gratuite oferite de membri ai juriilor si au fost susţinute pentru categoria flaut de către Loïc Schneider (Franţa), Seiya Ueno (Japonia), Sébastian Jacot (Elveţia), Alexandra Grot (Rusia), Cristina Bojin (România), iar la cea de clarinet de către Shirley Brill (Israel), Valentin Uryupin (Rusia), Tibor Reman (Germania), Spyros Mourikis (Grecia) şi Flavius Trif (România).

Sambata, 11 iulie, la Academia de Muzica “Gheorghe Dima” a avut loc finala la falut si clarinet:

Tânărul clarinetist Damien Guy Werner Bachmann din Elveţia a fost câştigătorul premiului I al Concursului Internaţional de Muzică „Gheorghe Dima”. A încântat publicul prin virtuozitatea şi fantezia interpretativă cu care a abordat Concertul pentru clarinet şi orchestră în Mi bemol major, op. 74 de Carl Maria von Weber, alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii de Stat „Transilvania”, sub bagheta dirijorului olandez Theo Wolters.

La secţiunea flaut, juriul nu a acordat premiul I. Două concurente au obţinut la egalitate premiul II, Kata Scheuring din Ungaria şi Jae A Yoo din Coreea de Sud/Franţa.

În concertul de închidere, cele două muziciene au interpretat cu talent şi fineţe Concertul pentru flaut şi orchestră în Re major, op. 283, de Carl Reinecke.

Iata lista completa a castigatorilor:

CATEGORIA CLARINET:

Premiul I: Damien Guy Werner Bachmann (Elveţia)

Premiul II: Matic Kuder (Slovenia)

Premiul III: Ioan Radu Grelus (România/Elveţia)

Premiul Special acordat de Societatea Română: Matic Kuder (Slovenia)

Premiul Special acordat de Clarinet Romania: Or Yosef Posti (Israel)

Concert cu Orchestra Filarmonicii de Stat Craiova (2017): Damien Guy Werner Bachmann (Elveţia)

Concert cu Orchestra Filarmonicii de Stat Transilvania (2017): Damien Guy Werner Bachmann (Elveţia)

CATEGORIA FLAUT:

Premiul I: –

Premiul II: Kata Scheuring (Ungaria) şi Jae A Yoo (Coreea de Sud/Franţa)

Premiul III: Aapo Johannes Järvinen (Finlanda)

Premiul Special Tommasi Flute: Tommaso Pratola (Italia)

Premiul Special acordat de Societatea Română Mozart: Jayoung Kim (Coreea de Sud)

Concert cu Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu (2017): Kata Scheuring (Ungaria)

Concert cu Orchestra Filarmonicii de Stat Transilvania (2017): Jae A Yoo (Coreea de Sud/Franţa).

 

Proiectul a fost finanţat printr-un Grant SEE oferit de Norvegia, Islanda, Lichtenstein şi Guvernul României.

Proiect cultural finanţat de Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca şi Consiliul Judeţean Cluj.

Proiect realizat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cluj-Napoca, sub egida şi pentru susţinerea candidaturii orasului Cluj-Napoca la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021.

Ediţie prezentată de: Buffet Crampon.

Sponsori şi parteneri: Institut Français Cluj-Napoca, Deutsches Kulturzentrum Klausenburg, Filarmonica de Stat “Transilvania”, Societatea Romană Mozart, Vandoren, Ritmo T, Clarinet Romania, CMUSE.com, Compexit Trading – Dealer Autorizat Skoda, Wiener Flötenwerkstatt.

Parteneri media: Zile şi Nopţi, Radio Romania Cluj, TVR Cluj, Ziarul Făclia, Szabadság, Vocea Transilvaniei, Clujlife, Cluj.com, Clujul de buzunar.

Bachmann Damien - Premiul I  clarinet Gala Laureatilor
Bachmann Damien – Premiul I clarinet
Gala Laureatilor
Bachmann Damien - Premiul I clarinet Gala Laureatilor
Bachmann Damien – Premiul I clarinet
Gala Laureatilor

 

 

 

Grelus Radu - Gala Laureatilor
Grelus Radu – Gala Laureatilor

Yoo Jae A - Premiul al II lea flaut Gala Laureatilor
Yoo Jae A – Premiul al II lea flaut
Gala Laureatilor
Scheuring Kata - Premiul al II lea flaut  Gala Laureatilor
Scheuring Kata – Premiul al II lea flaut
Gala Laureatilor
Posti Or Iosef - Premiul special acordat de Clarinetromania finala la clarinet
Posti Or Iosef – Premiul special acordat de Clarinetromania
finala la clarinet
Posti Or Iosef - finala la clarinet
Posti Or Iosef – finala la clarinet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here